Organista – jak wygląda jego praca?

0
1659
organista

Jako organista pracować możemy w wybranej przez siebie parafii katolickiej. Każda z nich w mniejszym lub większym stopniu potrzebuje osoby, na stanowisku organisty. Rynek pracy w takim zawodzie bywa jednak dość hermetyczny. Na ogół, parafia współpracuje z jednym organistą i jest z nim związana przez wiele lat. Sprawia to, że znacząco ogranicza się możliwość zatrudnienia jako organista. Jakie obowiązki zawodowe płyną z pracy na takim stanowisku? Przekonajmy się! 

Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/jak-wyglada-praca-organisty-sprawdz-czym-zajmuje-sie-organista/

Obowiązki zawodowe w pracy organisty

Pracując jako organista Będziesz odpowiedzialny za oprawę muzyczną nabożeństwa kościelnego. Repertuar, przygotowany musi być zgodnie z okresem liturgicznym, charakterem nabożeństwa oraz punktem jego programu. Musi być również dostosowany do wspólnoty wiernych. Nieco inne pieśni preferują osoby młodsze, starsze oraz sami duchowni. Dodatkowe musisz mieć opracowane wszystkie dźwięki, przygrywki oraz krótkie motywy stosowane podczas poszczególnych elementów Mszy Świętej. W nabożeństwie uczestniczyć będziesz poprzez przewidziany grafik parafii, ale również w nabożeństwach okolicznościowych. Będą to śluby, pogrzeby, chrzciny, jubileuszem, wizyty biskupa. Wszystko to będzie wymagało twojej obecności w kościele. W mniejszych parafiach będziesz współdzielić swoje obowiązki i wykonywać dodatkowo zawód kościelnego. Oprócz grania na Mszy będziesz prowadzić dokumentację oraz utrzymywać porządek w kościele. W niektórych świątyniach organista może pracować również jako dyrygent chóru parafialnego.

Warunki pracy organisty

Organista pracuje bezpośrednio na miejscu, czyli w kościele w parafii. Tam uczestniczy w każdym nabożeństwie, ale również prowadzi ćwiczenia i próby. Organy bardzo często są ogromnym i masywnym urządzeniem, które mieści się zazwyczaj na tyle świątyni. Innym razem mogą być to małe organy, które znajdują się w koncie lub w osobnym pomieszczeniu. Przyjdzie Ci też towarzyszyć podczas procesji okolicznościowych, świątecznych czy pogrzebowych. Tam wówczas będziesz imponował stosowne pieśni religijne. Najczęściej pracując jako organista będziemy pracować w pozycji siedzącej, lecz zdarzają się również wyjścia, kiedy będziemy na przykład uczestniczyć na procesji i śpiewać.

Zobacz też: https://tytuurzadzisz.pl/w-jaki-sposob-zostac-organista/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here