BOTOX (onabotulinumtoxinA) do wstrzykiwań jest sterylną, suszoną próżniowo oczyszczoną toksyną botulinową typu A, produkowaną z fermentacji szczepu Halla Clostridium botulinum typu A i przeznaczoną do stosowania domięśniowego, śródskórnego i skórnego. Jest oczyszczany z roztworu hodowlanego przez dializę i szereg wytrącań kwasem do kompleksu składającego się z neurotoksyny i kilku białek pomocniczych. Kompleks rozpuszcza się w sterylnym roztworze chlorku sodu zawierającym albuminy człowieka i jest sterylnie filtrowany (0,2 mikrona) przed napełnieniem i suszeniem próżniowym.
Co warto wiedzieć o botoksie?
Procedura pierwotnego uwalniania dla BOTOX wykorzystuje test siły oparty na komórkach do określenia siły działania w stosunku do wzorca odniesienia. Test jest specyficzny dla produktów Allergan BOTOX i BOTOX Cosmetic. Jedna jednostka BOTOX odpowiada obliczonej medianie dootrzewnowej dawki letalnej (LD50) u myszy. Ze względu na szczególne dane tego testu, takie jak nośnik, schemat rozcieńczania i protokoły laboratoryjne, jednostek aktywności biologicznej BOTOX nie można porównywać ani przekształcać w jednostki jakiejkolwiek innej toksyny botulinowej lub jakiejkolwiek toksyny ocenianej za pomocą jakiejkolwiek innej metody oznaczenia.
Znana nadwrażliwość na toksynę botulinową
BOTOX jest przeciwwskazany u pacjentów, u których występuje nadwrażliwość na jakikolwiek preparat toksyny botulinowej lub na którykolwiek składnik preparatu.
Infekcja w miejscu wstrzyknięcia
BOTOX jest przeciwwskazany w przypadku infekcji w proponowanym miejscu (miejscach) wstrzyknięcia.
Zakażenie dróg moczowych lub zatrzymanie moczu
Wstrzyknięcie BOTOXu jest przeciwwskazane u pacjentów z nadreaktywnością pęcherza lub nadreaktywnością wypieracza związaną ze stanem neurologicznym, u których występuje zakażenie dróg moczowych. Wstrzyknięcie BOTOX jest również przeciwwskazane u pacjentów z zatrzymaniem moczu i u pacjentów z objętością moczu po próżni (PVR)> 200 ml, którzy nie rutynowo wykonują czyste przerywane samodzielne cewnikowanie (CIC).
Podstawowe wskazówki
Zanim przeprowadzisz Botox, powiedz swojemu lekarzowi, jeśli masz lub kiedykolwiek miałeś:
Infekcja w obszarze iniekcji
Skutki uboczne z dowolnego leku toksyny botulinowej
Efekty uboczne z jakiejkolwiek operacji oka lub twarzy
Problemy z krwawieniem
Napady padaczkowe
Nadczynność tarczycy
Amyotroficzne stwardnienie boczne (choroba Lou Gehriga)
Myasthenia gravis (autoimmunologiczna choroba nerwowo-mięśniowa)
Zespół Lamberta-Eatona (choroba autoimmunologiczna charakteryzująca się osłabieniem mięśni kończyn)
Zaburzenia oddychania, takie jak astma lub rozedma płuc
Choroba płuc
Choroba serca
Infekcja pęcherza lub problemy z oddawaniem moczu
Należy poinformować lekarza o przyjmowaniu zastrzyku z botoksu przed wykonaniem jakiegokolwiek zabiegu, w tym zabiegu stomatologicznego.
Botox wytwarza się z ludzkiego osocza, które może zawierać wirusy.
Dostarczone osocze jest testowane i leczone w celu zmniejszenia ryzyka czynników zakaźnych, ale istnieje możliwość, że lek może przenosić chorobę.
W przypadku stosowania w celach kosmetycznych leczenie to nie sprawdziło się tak dobrze u osób starszych, jak u osób młodszych.
Porozmawiaj ze swoim lekarzem, jeśli masz powyżej 65 lat i chcesz używać Botoxu do wygładzania zmarszczek na twarzy.
Botox może nie wygładzać zmarszczek u wszystkich ludzi i może powodować inne problemy, takie jak opadające powieki, zmiany w wyglądzie twarzy lub trudności w unoszeniu brwi.
Lek ten powinien być wstrzykiwany wyłącznie przez przeszkolonego lekarza.
Poinformuj swojego lekarza, jeśli w ciągu ostatnich czterech miesięcy otrzymałeś zastrzyki z jakimkolwiek lekiem z toksyny botulinowej.
Należą do nich abobotulinumtoxinA (Dysport), incobotulinumtoxinA (Xeomin) lub rimabotulinumtoxinB (Myobloc).
Ciąża i botoks
Botoks może zaszkodzić nienarodzonemu dziecku.
Należy poinformować lekarza o ciąży lub planowaniu zajścia w ciążę przed wykonaniem wstrzyknięcia.
Lek może przenikać do mleka matki i może zaszkodzić dziecku karmiącemu piersią. Jeśli karmisz piersią przed przyjęciem Botoxu, poinformuj o tym swojego lekarza.
Przed wstrzyknięciem botoksu należy poinformować lekarza o wszystkich przepisywanych na receptę, przepisywanych bez recepty, nielegalnych, rekreacyjnych, ziołowych, odżywczych lub dietetycznych.
Antybiotyki, takie jak amikacyna, klindamycyna (Cleocin), kolistymetat (Coly-Mycin), gentamycyna, kanamycyna, linkomycyna (Lincocin), neomycyna (Neo-Fradin, Neo-Rx), polimyksyna, streptomycyna i tobramycyna (Tobi).
Leki przeciwzakrzepowe (leki rozrzedzające krew), takie jak warfaryna (Coumadin).
Leki przeciwhistaminowe.
Aspiryna lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak ibuprofen (Advil, Motrin) i naproksen (Aleve, Naprosyn).
Inhibitory cholinoesterazy, takie jak ambenon (Mytelaza), donepezil (Aricept), galantamina (Razadyne), neostygmina (Prostigmin), fizostygmina, pirydostygmina (Mestinon, Regonol), rywastygmina (Exelon) i takryna (Cognex).
Heparyna.
Ipratropium (Atrovent).
Siarczan magnezu.
Leki na alergie, przeziębienie lub sen.
Leki na jaskrę, choroby zapalne jelit, chorobę lokomocyjną, chorobę Parkinsona, wrzody lub problemy z układem moczowym.
Leki zwiotczające mięśnie.
Inhibitory płytek krwi, takie jak klopidogrel (Plavix), dipirydamol (Persantyna, w Aggrenox), prasugrel (Effient) i tiklopidyna (Ticlid).
Chinidyna.
Botox i inne interakcje.
Zastrzyki z botoksu mogą powodować utratę siły, osłabienie mięśni lub upośledzenie wzroku.
Nie należy prowadzić samochodu ani obsługiwać maszyn, jeśli wystąpią takie objawy.