Botoks przeciwwskazania

0
3613

BOTOX (onabotulinumtoxinA) do wstrzykiwań jest sterylną, suszoną próżniowo oczyszczoną toksyną botulinową typu A, produkowaną z fermentacji szczepu Halla Clostridium botulinum typu A i przeznaczoną do stosowania domięśniowego, śródskórnego i skórnego. Jest oczyszczany z roztworu hodowlanego przez dializę i szereg wytrącań kwasem do kompleksu składającego się z neurotoksyny i kilku białek pomocniczych. Kompleks rozpuszcza się w sterylnym roztworze chlorku sodu zawierającym albuminy człowieka i jest sterylnie filtrowany (0,2 mikrona) przed napełnieniem i suszeniem próżniowym.

Co warto wiedzieć o botoksie?

Procedura pierwotnego uwalniania dla BOTOX wykorzystuje test siły oparty na komórkach do określenia siły działania w stosunku do wzorca odniesienia. Test jest specyficzny dla produktów Allergan BOTOX i BOTOX Cosmetic. Jedna jednostka BOTOX odpowiada obliczonej medianie dootrzewnowej dawki letalnej (LD50) u myszy. Ze względu na szczególne dane tego testu, takie jak nośnik, schemat rozcieńczania i protokoły laboratoryjne, jednostek aktywności biologicznej BOTOX nie można porównywać ani przekształcać w jednostki jakiejkolwiek innej toksyny botulinowej lub jakiejkolwiek toksyny ocenianej za pomocą jakiejkolwiek innej metody oznaczenia.

Znana nadwrażliwość na toksynę botulinową

BOTOX jest przeciwwskazany u pacjentów, u których występuje nadwrażliwość na jakikolwiek preparat toksyny botulinowej lub na którykolwiek składnik preparatu.

Infekcja w miejscu wstrzyknięcia

BOTOX jest przeciwwskazany w przypadku infekcji w proponowanym miejscu (miejscach) wstrzyknięcia.

Zakażenie dróg moczowych lub zatrzymanie moczu

Wstrzyknięcie BOTOXu jest przeciwwskazane u pacjentów z nadreaktywnością pęcherza lub nadreaktywnością wypieracza związaną ze stanem neurologicznym, u których występuje zakażenie dróg moczowych. Wstrzyknięcie BOTOX jest również przeciwwskazane u pacjentów z zatrzymaniem moczu i u pacjentów z objętością moczu po próżni (PVR)> 200 ml, którzy nie rutynowo wykonują czyste przerywane samodzielne cewnikowanie (CIC).

Podstawowe wskazówki

Zanim przeprowadzisz Botox, powiedz swojemu lekarzowi, jeśli masz lub kiedykolwiek miałeś:

Infekcja w obszarze iniekcji

Skutki uboczne z dowolnego leku toksyny botulinowej

Efekty uboczne z jakiejkolwiek operacji oka lub twarzy

Problemy z krwawieniem

Napady padaczkowe

Nadczynność tarczycy

Amyotroficzne stwardnienie boczne (choroba Lou Gehriga)

Myasthenia gravis (autoimmunologiczna choroba nerwowo-mięśniowa)

Zespół Lamberta-Eatona (choroba autoimmunologiczna charakteryzująca się osłabieniem mięśni kończyn)

Zaburzenia oddychania, takie jak astma lub rozedma płuc

Choroba płuc

Choroba serca

Infekcja pęcherza lub problemy z oddawaniem moczu

Należy poinformować lekarza o przyjmowaniu zastrzyku z botoksu przed wykonaniem jakiegokolwiek zabiegu, w tym zabiegu stomatologicznego.

Botox wytwarza się z ludzkiego osocza, które może zawierać wirusy.

Dostarczone osocze jest testowane i leczone w celu zmniejszenia ryzyka czynników zakaźnych, ale istnieje możliwość, że lek może przenosić chorobę.

W przypadku stosowania w celach kosmetycznych leczenie to nie sprawdziło się tak dobrze u osób starszych, jak u osób młodszych.

Porozmawiaj ze swoim lekarzem, jeśli masz powyżej 65 lat i chcesz używać Botoxu do wygładzania zmarszczek na twarzy.

Botox może nie wygładzać zmarszczek u wszystkich ludzi i może powodować inne problemy, takie jak opadające powieki, zmiany w wyglądzie twarzy lub trudności w unoszeniu brwi.

Lek ten powinien być wstrzykiwany wyłącznie przez przeszkolonego lekarza.

Poinformuj swojego lekarza, jeśli w ciągu ostatnich czterech miesięcy otrzymałeś zastrzyki z jakimkolwiek lekiem z toksyny botulinowej.

Należą do nich abobotulinumtoxinA (Dysport), incobotulinumtoxinA (Xeomin) lub rimabotulinumtoxinB (Myobloc).

Ciąża i botoks

Botoks może zaszkodzić nienarodzonemu dziecku.

Należy poinformować lekarza o ciąży lub planowaniu zajścia w ciążę przed wykonaniem wstrzyknięcia.

Lek może przenikać do mleka matki i może zaszkodzić dziecku karmiącemu piersią. Jeśli karmisz piersią przed przyjęciem Botoxu, poinformuj o tym swojego lekarza.

Przed wstrzyknięciem botoksu należy poinformować lekarza o wszystkich przepisywanych na receptę, przepisywanych bez recepty, nielegalnych, rekreacyjnych, ziołowych, odżywczych lub dietetycznych.

Antybiotyki, takie jak amikacyna, klindamycyna (Cleocin), kolistymetat (Coly-Mycin), gentamycyna, kanamycyna, linkomycyna (Lincocin), neomycyna (Neo-Fradin, Neo-Rx), polimyksyna, streptomycyna i tobramycyna (Tobi).

Leki przeciwzakrzepowe (leki rozrzedzające krew), takie jak warfaryna (Coumadin).

Leki przeciwhistaminowe.

Aspiryna lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak ibuprofen (Advil, Motrin) i naproksen (Aleve, Naprosyn).

Inhibitory cholinoesterazy, takie jak ambenon (Mytelaza), donepezil (Aricept), galantamina (Razadyne), neostygmina (Prostigmin), fizostygmina, pirydostygmina (Mestinon, Regonol), rywastygmina (Exelon) i takryna (Cognex).

Heparyna.

Ipratropium (Atrovent).

Siarczan magnezu.

Leki na alergie, przeziębienie lub sen.

Leki na jaskrę, choroby zapalne jelit, chorobę lokomocyjną, chorobę Parkinsona, wrzody lub problemy z układem moczowym.

Leki zwiotczające mięśnie.

Inhibitory płytek krwi, takie jak klopidogrel (Plavix), dipirydamol (Persantyna, w Aggrenox), prasugrel (Effient) i tiklopidyna (Ticlid).

Chinidyna.

Botox i inne interakcje.

Zastrzyki z botoksu mogą powodować utratę siły, osłabienie mięśni lub upośledzenie wzroku.

Nie należy prowadzić samochodu ani obsługiwać maszyn, jeśli wystąpią takie objawy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here