Zaćma to schorzenie oczu objawiające się całkowitym lub częściowym zmętnieniem soczewki oka. Na całym świecie jest wymieniana wśród najczęstszych chorób powodujących utratę wzroku. Występuje ona najczęściej u seniorów, choć może pojawić się także u dzieci jako zaćma wrodzona oraz osób młodych, będąc efektem występowania innych chorób. Można jej zapobiegać, wykonując odpowiednio wcześnie operację, jednak choroba rozwija się dość podstępnie i czasem na interwencję medyczną jest już za późno. Jakie są przyczyny zaćmy i jak odpowiednio szybko ją rozpoznać?
Przyczyny występowania zaćmy
Zaćma może mieć charakter zarówno wrodzony, jak i nabyty. Do najczęstszych przyczyn jej występowania zalicza się przede wszystkim wiek, choć mogą ją powodować również inne przewlekłe schorzenia, jak cukrzyca, choroby tarczycy czy też przyjmowane leki sterydowe. W przypadku zaćmy starczej dochodzi do zmętnienia soczewki, do której przestają napływać substancje odżywcze znajdujące się w przedniej komorze oka i ciała szklistego. Tym samym soczewka staje się mniej odżywiona i elastyczna, przez co dochodzi w niej do pogorszenia widzenia.
Zaćma wrodzona może mieć podłoże genetyczne, być spowodowana zaburzeniami metabolicznymi lub stosowaniem niektórych leków w okresie ciąży. Szczególną opieką pod kątem możliwości wystąpienia zaćmy wrodzonej muszą być otoczone niemowlęta, których matki chorowały w czasie ciąży na różyczkę, grypę lub żółtaczkę zakaźną – dowiedz się więcej: https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/zacma
Jakie objawy może mieć zaćma?
Zaćma nazywana jest podstępną chorobą, bowiem potrafi rozwijać się długo, stopniowo pogarszając jakość widzenia, aż do całkowitej utraty wzroku. Charakterystyczne jest przy niej również zachowanie poczucia światła, nawet w bardzo już zaawansowanym stadium choroby. Wśród najczęstszych pojawiających się objawów zaćmy, które powinny nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u okulisty należą:
– pogorszenie widzenia obiektów znajdujących się w sporej odległości,
– problemy z postrzeganiem oraz rozróżnianiem barw,
– wrażenie lepszego widzenia w dni pochmurne,
– wrażenie postrzegania otoczenia jak przez zanieczyszczoną szybę.
U niemowląt, które cierpią na zaćmę wrodzoną niepokojącym dla rodziców objawem powinno być częste pocieranie oczu piąstkami, oczopląs lub zezowanie.
Leczenie zaćmy
Jedynym sposobem leczenia zaćmy starczej lub spowodowanej chorobą jest operacja wymiany zmętniałej soczewki. W przypadku zaćmy wrodzonej zalecana jest natomiast operacja wykonana w pierwszych tygodniach życia dziecka.
Jeśli chcesz więcej dowiedzieć się o zaćmie i innych chorobach oczu, odwiedź stronę Acuvue i sprawdź, jak możesz skorygować wadę wzroku soczewkami kontaktowymi.