Alkoholizm jest poważną i destrukcyjną chorobą, która zawsze będzie wpływać negatywnie na ogólną jakość życia człowieka. Jej skutki uboczne odczuwane są nieraz latami i to nawet przez te osoby, które teoretycznie zdążyły już poradzić sobie ze swoim uzależnieniem. Objawy choroby nie są bowiem związane tylko i wyłącznie z fizjonomią ciała. Istnieją też różne psychiczne skutki picia alkoholu. Alkoholizm potrafi nawet doprowadzić do wystąpienia poważnych zaburzeń psychicznych, które omawiamy szczegółowo poniżej.
Jednym z poważniejszych i cięższych zaburzeń wywołanych przez nadmierne spożycie napojów wysokoprocentowych jest halucynoza alkoholowa. Jak sama nazwa wskazuje, jej cechą charakterystyczną jest regularne występowanie halucynacji. Organizm, do którego bez przerwy wprowadza się większe dawki etanolu, jest wyraźnie narażony na uszkodzenie mózgu, cze skutkiem staje się właśnie halucynoza alkoholowa. To swego rodzaju psychoza. Nie występuje ona często, bo pojawia się średnio u 1-2% wszystkich alkoholików. Do halucynacji może dochodzić zarówno podczas picia, jak i w okresach trzeźwości. Halucynoza bywa zagrożeniem dla życia. Zdarza się bowiem, że w trakcie halucynacji chory słyszy głosy, które nakłaniają go do nieprawidłowego zachowania, a nawet do popełnienia samobójstwa bądź zrobienia krzywdy sobie albo bliskim.
Skutki alkoholizmu są naprawdę opłakane dla psychiki. Spora część osób nadużywających alkoholu będzie się mogła o tym przekonać. O ile bowiem halucynoza alkoholowa występuje stosunkowo rzadko, tak już paranoja alkoholowa, nazywana zespołem Otella, może rozwijać się nawet u co trzeciej osoby uzależnionej od trunków. Zaburzenie to nie jest wywoływane wyłącznie przez alkohol, jednakże spożywanie trunków bezpośrednio zwiększa ryzyko wystąpienia dolegliwości. Zespół Otella występuje wyłącznie u mężczyzn. Chorzy, który na niego cierpią, mają przeświadczenie, iż ich partnerki umawiają się z innymi mężczyznami i ogólnie rzecz biorąc prowadzą bez nich bogate życie towarzyskie. Zaburzenie to nieraz jest przyczyną rozpadu związków. To bardzo ważne, aby zdać sobie z niego sprawę i dowiedzieć się, że nie wynika ono wcale z prawdziwego stanu rzeczy.
Oczywiście istnieją też jeszcze inne zaburzenia psychiczne wynikające z picia alkoholu, takie jak chociażby różne typy nerwic, stany lękowe, fobie czy nawet depresja. Niektórzy są jednak zdania, że depresja nie jest skutkiem alkoholizmu, a raczej jego przyczyną. Nieraz bowiem ten długo utrzymujący się zły nastrój doprowadza ludzi do częstego sięgania po używki.