Higiena intymna bywa tematem nie tylko wstydliwym, ale też często łączy się z wieloma mitami. Istotne pytania, zwłaszcza dla dziewcząt i młodych kobiet, związane są z powracającą kwestią, co jest lepsze: tampony czy podpaski. O ile aplikacja podpasek nie stanowi żadnego problemu i nie łączy się z wątpliwościami, to na temat tamponów wciąż pokutują mity, warte zdemaskowania.
Jak używać tamponów
W przeciwieństwie do podpaski tampon wchłania wydzielinę wewnątrz ciała. Umieszcza się go w środkowej części pochwy, zachowując podstawy higieny. Przed włożeniem tamponu należy dokładnie umyć ręce, co zapobiegnie przedostaniu się groźnych drobnoustrojów do wnętrza pochwy. Co ważne, struktura tamponu przypomina gąbkę, więc nawet w przypadku obfitego krwawienia nie ma ryzyka zatamowania krwi. W takiej sytuacji trzeba tylko wymienić tampon na nowy, zabezpieczając się przed przeciekaniem. Na szczęście do takich sytuacji dochodzi niezmiernie rzadko; częściej zdarza się, że użytkowniczki nie doceniają chłonności tamponów, zmieniając je zbyt często. Jeśli okaże się, że tampon po dwóch czy trzech godzinach jest zbyt nasiąknięty krwią, oznacza to, że warto wybrać inny, większy rozmiar. Producenci rekomendują zmianę tamponu co 3-4 godziny, stąd na noc w wielu przypadkach rekomendowane są podpaski. Warto jednak wspomnieć, że na rynku są też tampony, które można stosować nawet do 8-9 godzin, jeśli tylko krwawienie nie jest zbyt obfite. Trzeba tylko pamiętać o tym, żeby założyć nowy tampon dopiero przed pójściem spać i zmienić go na nowy od razu po przebudzeniu.
Popularne mity o tamponach
Wbrew obiegowym opiniom tampony mogą też stosować dziewczyny, które nie rozpoczęły współżycia. Elastyczność błony dziewiczej plus niewielki rozmiar tamponu sprawiają, że nie ma ryzyka uszkodzenia błony, zaś sam tampon przy prawidłowej aplikacji nie jest wyczuwalny. Kolejny mit dotyczy blokowania krwi uwalnianej z macicy – tampon umieszcza się w miejscu, gdzie płyn uchodzi z macicy i stamtąd wchłania wydzielinę. Trzeci mit związany jest z sznureczkiem – wiele kobiet i dziewczyn obawia się, że może się on urwać, ale jak okazuje praktyka, ryzyko jest minimalne – sznureczek przytwierdzony jest solidnie za pomocą supełka.
Dla kogo tampony?
Popularność tamponów wynika z tego, że nie krępują ruchów i w przeciwieństwie do podpasek są niewidoczne dla postronnych osób. Stąd to doskonałe rozwiązanie szczególnie dla miłośniczek aktywności fizycznej, także dla dziewcząt i kobiet, które podczas miesiączki chcą chodzić na basen.