Botoks jest jedną z tradycyjnych substancji wykorzystywanych w medycynie estetycznej. Choć substancję tę wykorzystuje się również do leczenia różnych dolegliwości, np. nadmiernej potliwości czy bruksizmu, większość z nas kojarzy ją przede wszystkim z zabiegów odmładzających. Ostrzykiwanie toksyną botulinową sprawdza się idealnie przy usuwaniu głębokich zmarszczek na czole czy wokół oczu. Nie zmienia to jednak faktu, że zabiegi z wykorzystaniem botoxu nadal wzbudzają wiele wątpliwości i obawy u pacjentów, którzy mają zamiar się im poddać. Wraz ze specjalistami z warszawskiej Kliniki Miracki postanowiliśmy je rozwiać, przedstawiając wszystkie najważniejsze informacje o toksynie botulinowej.
Leczenie toksyną botulinową – jak to działa?
Zabieg polega na ostrzykiwaniu skóry preparatem z toksyną botulinową, co prowadzi do zmniejszenia napięcia w mięśniach, których codzienna praca prowadzi do powstania zmarszczek mimicznych, np. kurzych łapek, lwiej zmarszczki czy zmarszczek na czole. Wstrzyknięcie preparatu powoduje odprężenie i zrelaksowanie mięśni twarzy, co prowadzi do wygładzenia zmarszczek i zapobieganiu powstawaniu nowych bruzd. Po zabiegu skóra zyskuje naturalny i odświeżony wygląd.
Czy ostrzykiwanie botoksem jest bezpieczne?
Jeżeli toksyna botulinowa wpływa na działanie mięśni naszej twarzy, to czy można uznać, że to bezpieczny dla nas zabieg? Wszystko zależy od tego, w jaki sposób i jakiej jakości preparatem został wykonany zabieg. Specjaliści z Kliniki Miracki w Warszawie zaznaczają, że przy zabiegu botoksem ogromne znaczenie ma wiedza i doświadczenie lekarza. Wymagana jest przede wszystkim dokładna znajomość anatomii leczonej okolicy, a także rzetelna wiedza na temat preparatu toksyny, który został wykorzystany przy zabiegu. Lekarz powinien ustalić wszelkie wskazania i przeciwwskazania do zabiegu, wyznaczyć dokładne punkty iniekcji po zbadaniu pacjenta – w przypadku zabiegu z wykorzystaniem toksyny botulinowej nie należy stosować uniwersalnego schematu podawania, lecz wziąć pod uwagę indywidualną asymetrię czy siłę mięśni pacjenta. Botoks należy stosować tylko w miejscach sprawdzonych i bezpiecznych, sprawdzając po zabiegu mimikę twarzy pacjenta.
Czy usuwanie zmarszczek botoksem jest bolesne?
Zabieg ostrzykiwania skóry toksyną botulinową nie należy do bardzo bolesnych terapii odmładzających. Odczucia bólowe dodatkowo minimalizuje podane wcześniej znieczulenie. Botoks należy do grupy zabiegów ,,lunchowych”, co oznacza, że po jego wykonaniu pacjent może powrócić do domu lub swoich codziennych aktywności. Oczywiście, na skórze mogą pojawić się delikatne zaczerwienienia, opuchnięcia czy wybroczyny związane z przeprowadzanym zabiegiem, jednak są to dolegliwości, które po czasie ustąpią samoistnie.
Zabieg botoksem – efekty
Bardzo ważne jest to, że zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej przynosi natychmiastowe efekty odmłodzenia skóry twarzy. Rezultaty zabiegu widać już bezpośrednio po zakończonej procedurze zabiegowej, zaś jego finalny efekt widać po kilku dniach, gdy ustępują wszelkie zaczerwienienia czy opuchnięcia. Wielu pacjentów obawia się sztucznego efektu po podaniu tej substancji. Prawda jest jednak taka, że po prawidłowo wykonanym zabiegu twarz powinna wyglądać na naturalnie odmłodzoną, odświeżoną i wypoczętą, nie zaś sztuczną. Doświadczony lekarz poprzez podanie właściwej ilości toksyny w odpowiednie miejsce będzie w stanie zapewnić nam jak najbardziej naturalne efekty zabiegu.
Więcej informacji na temat zabiegu usuwania zmarszczek botoksem znajdziesz na stronie: