Terapia fotodynamiczna (PDT) to stosunkowo nowa, nieinwazyjna metoda leczenia typowych schorzeń skóry twarzy, takich jak plamy starcze, trądzik różowaty i trądzik. Łącząc fotouczulający roztwór o nazwie Levulan® Kerastick® i źródło światła, takie jak systemy ClearLight® lub BLU-U®, terapia fotodynamiczna działa na określone komórki skóry, pozostawiając otaczającą tkankę w nienaruszonym stanie. Poniżej dowiesz się więcej o fotodynamicznej terapii trądziku i innych zabiegach na skórze, które używają PDT.
Co to jest terapia fotodynamiczna (PDT)?
Opracowana i po raz pierwszy zastosowana w 1905 roku w leczeniu raka skóry, terapia fotodynamiczna jest obecnie stosowana w leczeniu wielu typowych chorób skóry. PDT łączy źródło światła – niebieskie, czerwone lub intensywnie pulsujące (IPL ™) – za pomocą miejscowego roztworu fotouczulającego, który celuje w określone komórki organizmu.
Terapia fotodynamiczna jest dwuetapowym procesem polegającym na nanoszeniu roztworu fotouczulającego Levulan® Kerastick® na leczone miejsce, po którym następuje ekspozycja na źródło światła, takie jak system ClearLight®. Levulan® jest stosowany w terapii fotodynamicznej, aby uczynić skórę bardziej wrażliwą na światło i jest wytwarzany z kwasu aminolewulinowego lub ALA, naturalnie występującej substancji w organizmie. Przed wystawieniem na działanie światła roztwór może przenikać przez skórę od 15 minut do 18 godzin, w zależności od leczonego stanu.
Zazwyczaj takie rozwiązanie stosuje się podczas jednego spotkania, a pacjenci powracają następnego dnia w celu terapii światłem. Leczenie trądzikiem Levulan® odbywa się zwykle w jednym terminie, w którym roztwór pozostaje na skórze przez 15 do 60 minut, a następnie przez 8 do 10 minut ekspozycji na światło. Ponieważ Levulan® sprawia, że twoja skóra jest wyjątkowo wrażliwa na światło, ważne jest, aby unikać ekspozycji na światło słoneczne i jasne oświetlenie w pomieszczeniach, gdy roztwór znajduje się na skórze i przez co najmniej 48 godzin po zabiegu. Po zastosowaniu preparatu Levulan® filtry słoneczne nie chronią skóry przed nadmiernym wystawieniem.
Co leczy terapia fotodynamiczna?
Terapia fotodynamiczna została po raz pierwszy zastosowana na twarzy w leczeniu przedrakowych zmian zwanych rogowaceniem słonecznym. Ostatnio PDT stosuje się w leczeniu trądziku różowatego, zmarszczek twarzy, uszkodzeń słonecznych i przebarwień, takich jak plamy starcze. Fotodynamiczna terapia trądziku staje się popularną alternatywą dla miejscowych maści i leków, takich jak Accutane® w leczeniu łagodnego i umiarkowanego trądziku.
Levulan® Photodynamic Acne Therapy
Levulan® jest powszechnie stosowany w fotodynamicznej terapii trądziku i wykazano, że znacznie poprawia łagodny lub umiarkowany trądzik. Terapia fotodynamiczna trądziku Levulan® jest często skuteczną alternatywą dla pacjentów, u których skóra stała się odporna na leczenie antybiotykami w danym czasie, a także dla tych, którzy chcą uniknąć kłopotów ze stosowaniem miejscowych maści i kremów.
W leczeniu trądziku często stosuje się kilka rodzajów źródeł światła, w tym systemy terapii fotodynamicznej BLU-U® i ClearLight®. Oba używają niebieskiego światła do celowania w bakterie wywołujące trądzik. Omnilux ™ oferuje również system terapii światłem niebieskim i czerwonym, które oprócz niszczenia bakterii, zmniejsza stan zapalny i zaczerwienienie związane ze zmianami trądzikowymi.
Koszt terapii fotodynamicznej
Cena terapii fotodynamicznej zależy od wielu czynników, w tym od rodzaju i ciężkości leczonego schorzenia oraz od obszaru, w którym zabieg jest wykonywany. Kompleksowe pakiety leczenia mogą kosztować od 6000 do 10 000 zł za serię zabiegów. Pamiętaj, aby zapytać swojego lekarza lub technika, czy wizyty kontrolne i produkty do pielęgnacji pooperacyjnej są uwzględnione w cenie leczenia.
PDT – zalety i wady
Ponieważ terapia fotodynamiczna wpływa tylko na komórki docelowe, jest znacznie mniej szkodliwa niż wiele innych metod stosowanych w leczeniu chorób skóry, takich jak trądzik różowaty i plamy starcze. Bezpieczeństwo i precyzja PDT oznacza, że większość pacjentów może powrócić do normalnej aktywności bezpośrednio po leczeniu.
Terapia fotodynamiczna jest jednak stosunkowo nowa, a jej długoterminowa skuteczność i ryzyko nie zostały ocenione. Ryzyko krótkoterminowe obejmuje zaczerwienienie, obrzęk, kłucie i pieczenie po leczeniu. Chociaż rzadko, u niektórych pacjentów może wystąpić reakcja alergiczna na roztwór Levulan®. Przed rozpoczęciem terapii fotodynamicznej należy omówić ze swoim lekarzem lub technikiem skutki uboczne, ryzyko i korzyści.
Istnieje szereg typowych wad skóry, które mogą pogarszać nasz wygląd i sprawiają, że czujemy się bardziej świadomi naszego wyglądu. Dobrą wiadomością jest to, że nieinwazyjne opcje leczenia mogą leczyć te problemy estetyczne. Najczęstsze wady skóry, które wpływają na nasz wygląd to:
- Trądzik
- Przebarwienia (uszkodzenia słoneczne i plamy starcze)
- Trądzik różowaty
- Blizny
- Zmarszczki
Zabiegi na twarz
Na szczęście wady skóry, które rozwijają się na naszej skórze, można skutecznie leczyć za pomocą niechirurgicznych zabiegów pielęgnacyjnych. W celu uzyskania pożądanych rezultatów zwykle potrzebne są liczne zabiegi, ale większość dermatologów i uzdrowisk medycznych oferuje oferty pakietowe. Dużą zaletą tych zabiegów na twarz jest to, że nie powodują one żadnych blizn.
- Peelingi chemiczne
- Fotoodmładzanie IPL
- Laserowe odnawianie skóry
- Laserowe spinanie skóry
- Thermage® dla twarzy i oczu